piątek, 6 listopada 2015

ŻEŃ-SZEŃ KORZEŃ ŻYCIA

Źródło ( https://pl.wikipedia.org )
Korzenie cenione w lecznictwie chińskim już 4000 lat temu. Trzeba jednak zaznaczyć, że twierdzenia o różnych pozytywnych działaniach żeń-szenia na organizm ludzki są w rzeczywistości niepewne, gdyż istnieje pokaźna grupa badań, które takim właściwościom żeń-szenia zaprzeczają. Mimo wszystko jest on rozpowszechniony w rozmaitych preparatach, a to z tego względu, że poważne skutki uboczne jego przyjmowania należą do rzadkości i jest dobrze tolerowany przez większość ludzi. Według tradycji chińskiej roślina może być stosowana tylko w chłodnych miesiącach (okres zimowy).
Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng C.A. Meyer), nazywany także ginsengiem lub wszechlekiem – gatunek reliktowej byliny z rodziny araliowatych. Dziko występuje w północno-wschodnich Chinach, na północy Półwyspu Koreańskiego, w Japonii i wschodniej części Rosji (Kraj Nadmorski i zlewnia rzeki Ussuri).
Źródło ( kacikzdrowia.pl )
Nazwa rośliny na Zachodzie pochodzi od chińskiej nazwy "rénshēn" (人蔘) oznaczającej "człowieka-korzeń", co nawiązuje do kształtu kłącza. W większości języków europejskich żeń-szeń jest określany jako "ginseng" – łacińską transkrypcją chińskiej nazwy ustanowioną przez europejskich misjonarzy, którzy badali chińską medycynę i ziołolecznictwo. Polska nazwa "żeń-szeń" została zapożyczona z rosyjskiego i stąd bierze się głoska "ń", nie występująca w języku chińskim. 

Właściwości lecznicze: 

- poprawia ogólną przemianę materii
- zwiększa wydolność umysłową i fizyczną
- przeciwdziała zmęczeniu
- reguluje ciśnienie tętnicze krwi
- wzmaga działalność enzymów ustrojowych
Źródło ( zywieniesportowcow.pl )
- działa uodparniająco na choroby (poprzez aktywację białych ciałek krwi)
- łagodzi uszkodzenie komórek powodowane poprzez promieniowanie
- zmniejsza uszkodzenie wątroby przez związki toksyczne (m.in. alkohol i leki, toksyny)
- przeciwdziała fizjologicznym zmianom powodowanym przez stresy, dzięki czemu
- ułatwia przystosowanie organizmu do zmieniających się warunków środowiska
- poprawia pamięć
- wzmacnia system nerwowy
- reguluje zawartość cholesterolu we krwi
- przedłuża życie

Między innymi udowodniono, że żeńszeń stymuluje:

- wydzielanie adrenaliny
- działanie układu sercowonaczyniowego
- działanie układu trawiennego tlenowy i beztlenowy rozkład glukozy w wątrobie i nerkach
- funkcję gruczołów dokrewnych ( w tym gruczołów płciowych)

Taki szeroki zakres oddziaływania żeńszenia na organizm powoduje, że uważa się go za uniwersalne lekarstwo polecane w wielu dolegliwościach, zwłaszcza wieku starczego, 
m. in.:

- ogólnym osłabieniu i rekonwalescencji
Źródło ( zdrowie.com.pl )
- fizycznym i umysłowym przemęczeniu
- chorobach sercowonaczyniowych
- przewlekłych chorobach żołądka i jelit
- chorobach wątroby i nerek
- cukrzycy
- gruźlicy
- wzmożonej senności
- niektórych formach impotencji
- zaburzeniach nerwowych i psychicznych
- braku apetytu
- chorobach nowotworowych
- niedokrwistości




Kiedy nie możemy przyjmować preparatów z żeń-szeniem na własną rękę?

- Osoby o zbyt wysokim ciśnieniu krwi lub chorujące na serce (ciężkie arytmie, niewydolność mięśnia sercowego), które chciałyby przyjmować preparaty zawierające żeń-szeń, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. Żeń-szeń zażywany w zbyt dużych dawkach, zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, a nawet przyczynia się do wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

- W przypadku chorób nowotworowych tzw. Hormonozależnych np. raku piersi lub raku prostaty, przyjmowanie preparatów z żeń-szeniem jest przeciwwskazane! Przyczynia się do zwiększenia produkcji estrogenów, które mogą powodować znaczne zaostrzenie choroby nowotworowej!

- Ponieważ żeń-szeń wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, nie mogą go stosować osoby chore na hemofilię oraz inne zaburzenia krzepnięcia krwi.

- U osób chorych na cukrzycę lub z tendencją do obniżonego poziomu glukozy we krwi, zażywanie preparatów z żeń-szeniem powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

- Preparatów z żeń-szeniem nie wolno stosować: u kobiet w ciąży oraz dzieci, jeżeli przyjmujemy leki z grupy glikokortykosteroidów lub inhibitorów monoaminooksydazy, kiedy cierpimy na bezsenność, astmę oskrzelową lub dokuczają nam kołatania serca!

Źródła ( https://pl.m.wikipedia.org/w/index.php?title=Żeń-szeń&redirect=no ) ,( http://www.domzdrowia.pl/artykul/8-powodow-dla-ktorych-warto-stosowac-zen-szen-866 ) i ( http://www.zenszen.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=62 )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz