czwartek, 19 listopada 2015

Jak zmienia się nasze ciało i organizm z biegiem czasu

Źródło ( tematy.zdrowie.gazeta.pl)
Nikt z nas nie chce, bu starość dopadła go waz ze wszystkimi niesionymi przez nią i kłopotami i chorobami. Chcemy starzeć się możliwie radośnie i powoli, w zdrowiu i szczęściu. I jest to coraz łatwiejsze, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy o siebie mądrze dbać. 







Na początku naszej ery, czyli w czasach Chrystusa, człowiek żył przeciętnie dwadzieścia dwa lata. W średniowieczu średnia wzrosła do trzydziestu trzech lat. Dzisiaj kobiety w Polsce żyją przeciętnie osiemdziesiąt lat, a mężczyźni siedemdziesiąt jeden. Tylko w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat czas życia wydłużył się o 15 lat dla mężczyzn i około 18 dla kobiet.
Jaka jest recepta na młodość na starość ? Chyba każdy ma w rodzinie wujka Józka, który pije, pali, a jedynym sportem jaki uprawia jest brydż w oparach tytoniowego dymu. Mimo to dożywa setki w doskonałym zdrowiu. I lekceważy sobie wszelkie rady lekarzy. Jednak takie szczęście mają nieliczne jednostki, dla większości z nas recepty na długie i udane życie są trochę inne. Uczeni wskazują, że pomoże nam rozsądna aktywność fizyczna, właściwa dieta, ograniczenie używek, aktywność intelektualna, życzliwy stosunek do świata i innych ludzi oraz aktywność seksualna. Nawet jeśli przez całe życie lekceważyliśmy własne zdrowie, to nadszedł właśnie najwyższy czas, żeby się nim zająć. Warto też dowiedzieć się, co nam zagraża, w którym momencie nasz organizm może zastrajkować, by skuteczne temu przeciwdziałać.


Co dzieje się z organizmem, gdy lata mijają
Serce
Źródło (iscdn.pl)
Następuje zwapnienie tętnic, a w konsekwencji ich zwężenie. Zmniejsza się siła, z jaką serce pompuje krew do płuc. Także zastawki, które mają zapobiec cofaniu się krwi, pracują gorzej. A gorsza praca serca, to mniejsza ilość tlenu w tkankach. Częstym zjawiskiem w podeszłym wieku staje się również nadciśnienie, które jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Źródło (scholaris.pl)
Płuca
Z wiekiem zmniejsza się ich wydolność. Następuje zwapnienie chrząstki umożliwiającej rozciąganie klatki piersiowej podczas oddychania, zwiększa się pojemność powietrza zalegającego w płucach - w efekcie nasza zdolność oddychania jest coraz mniejsza, a komórki są coraz słabiej zaopatrzone w tlen. Z wiekiem płuca stają się coraz mniejsze, mniej elastyczne i giętkie.


Źródło ( onkologia.org.pl)

Skóra
Proces starzenia się skóry polega na postępującym przekształceniu się kolagenu rozpuszczalnego znajdującego się w młodej tkance w postać nierozpuszczalną. Skóra traci elastyczność i zdolność pęcznienia z powodu zmniejszającej się zdolności wiązania wody. Staje się sucha i mniej elastyczna. To kolagen jest odpowiedzialny za właściwy poziom  nawilżenia skóry oraz odnawianie jej komórek. Ale jego gęstość w skórze spada średnio o 2 procent rocznie. To jest właśnie przyczyna pojawiania się pierwszych zmarszczek


Źródło (capelllibelli.blogspot.com)
Włosy
Przeciętnie na głowie człowieka jest około 120 tysięcy mieszków włosowych. Znajdują się w nich melanocyty, które nadają włosom kolor. Niestety z czasem melanocyty przestają działać, włosy zaczynają siwieć i tracą blask. Spada też sprawność mieszków włosowych, włosy stają się cieńsze i słabsze.








Źródło (sciaga.onet.pl)
Kości
Wraz z wiekiem w kościach spada zawartość minerałów, przede wszystkim wapnia. Kości kobiet stają się o 9 procent lżejsze, mężczyzn - o 3 procent. U kobiet występuje także dwukrotnie wyższa demineralizacja kości. Po osiemdziesiątym roku życia kości stają się bardzo kruche i łamliwe.







Źródło (eszkola.pl)




Stawy
Z wiekiem stawy i nadgarstki zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Proces starzenia się stawów wpływa na coraz mniejszą sprawność fizyczną. W ścięgnach oraz więzadłach stopniowo ubywa kolagenu i elastyny, powstają twarde zwapnienia. Chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, spada ilość mazi stawowej. Stawy są coraz bardziej podatne na urazy.









Mięśnie

Źródło (bodyplanet.pl)
Spadek masy i zmniejszenie siły mięśni w dużej mierze zależy od naszego trybu życia. Jeśli uprawiamy systematycznie sport, mięśnie nie ulegną większej degradacji. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, przestrzeń powstała na skutek zaniku włókien mięśniowych wypełnia się z czasem tkanką łączną, a później tłuszczową.






Źródło (pl.clipart.me)











Żołądek, nerki i wątroba
Z wiekiem ludzki organizm  produkuje coraz mniej soków trawiennych i śliny. Jelita działają coraz słabiej. Zmiany następują w umięśnieniu i wyściółce żołądka i jelit. W związku z tym trawienie odbywa się z większymi trudnościami ( trzeba pamiętać, że leki zażywane w późniejszym wieku wchłaniają się dłużej). Zaparcia występujące u starszych osób są wynikiem zmian w układzie pokarmowym i w układnie wydalniczym. Zmniejsza się rozmiar nerek i ich wydajność ( skuteczność ich pracy spada o 50 procent w stosunku do tego, jak działają nerki dwudziestolatka). W związku z tym szwankuje oczyszczanie krwi ze szkodliwych substancji. Zwiększa się stłuszczenie wątroby, a więc szkodliwe substancje, które znalazły się w organizmie, wolniej się rozkładają.

Układ rozrodczy
Źródło (akademiaprymusa.edu.pl)
Hormony płciowe decydują nie tylko o naszej zdolności do macierzyństwa czy ojcostwa. Oddziałują też na wszystkie części ciała. Gdy spada ich poziom, skóra staje się wiotka, kobiece piersi tracą jędrność, a w tali,  na ramionach i udach odkłada się tłuszcz.





Źródło (szkolnictwo.pl)


Oczy
Od około czterdziestego roku życia soczewki oka ulegają stwardnieniu i tracą zdolność do uwypuklania, co jest konieczne do wyraźnego widzenia z bliska. Dlatego przedmioty znajdujące się tuż przed naszym nosem stają się zamazane.


Źródło (silentium.com.pl)





Choroby słuchu
Z wiekiem zwiększa się ilość wydzielanej woskowiny w uszach, przez co dochodzi do blokowania zewnętrznego przewodu słuchowego. Kostki w uchu środkowym wapnieją i stają się mniej elastyczne. Zwęża się zewnętrzny przewód słuchowy. Wszystkie te zmiany powodują, że gorzej słyszymy, źle reagujemy na wysokie dźwięki i hałasy.





Źródło (stow-czystawoda.pl)
Zawartość wody w organizmie
Zawartość wody w organizmie spada z około 70 do 54 procent, a to powoduje zmniejszenie się narządów i ich gorszą pracę.











Źródło (nauka.newsweek.pl)

Mózg
Z biegiem lat zmniejsza się wielkość i ciężar mózgu (od czasów młodości nawet o 10 procent). Mózg odczuwa też najbardziej dotkliwie wynikające z wieku, zwężanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - gorsze ukrwienie organizmu. Słabnie pamięć, zdolność koncentracji, pojawia się zmienność nastrojów. Na zmianach cierpi przede wszystkim tzw. pamięć krótkotrwała, pamięć długotrwała często funkcjonuje bez zarzutu. To dlatego ludzie starsi lepiej pamiętają swoją młodość, niż wczorajszą wizytę sąsiadki.

Źródło (portal.abczdrowie.pl)


Gorszy sen
Około pięćdziesiątego roku życia zmienia się jakość snu, coraz rzadziej wchodzimy w fazę głębokiego snu, kiedy organizm najlepiej wypoczywa. Śpimy krócej, ale częściej.








Zacznijmy się regularnie badać !

Wcześniej wykryta choroba, to najczęściej choroba możliwa do wyleczenia. Jak ważna jest profilaktyka, rozumieli Chińczycy, którzy płacili swoim lekarzom dopóki byli zdrowi. Jeśli zachorowali, medycy mieli obowiązek leczyć ich za darmo. Choroba oznaczała, że nie dopełnili swoich obowiązków, by za pomocą diety i systematycznych badań utrzymać pacjenta w zdrowiu.
O tym, które badania profilaktyczne badania należy wykonywać regularnie, zdecyduje nasz lekarz. Badania krwi, moczu, poziom cholesterolu powinni wykonywać co pół roku nawet młodsi ludzie. W późniejszym wieku to wręcz konieczność, dzięki której na bieżąco będziemy kontrolować stan organizmu i reagować szybko na jego problemy. A to  w połączeniu z aktywnością i zdrową dietą zaowocuje dobrą formą przez długie lata.

Źródło: Jak być zdrowym i w dobrej formie w każdym wieku? (Fakt zdrowie, numer 2/2011)











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz