czwartek, 12 listopada 2015

Ile pić wody ?

Źródło (kobieta.pl)
Zalecenie podstawowe: co najmniej osiem szklanek wody dziennie. Przez 1 porcję (szklankę) rozumiemy 250 g (1/4 l) wody.

Wszelakie życie na Ziemi pochodzi z wody. Odzwierciedleniem tego naszego ewolucyjnego rodowodu jest fakt, iż ciało ludzkie składa się z wody w 70 procentach. Woda jest najważniejszym czynnikiem odżywczym. Bez innych pokarmów możemy przetrwać do 2 miesięcy, natomiast bez wody - tylko 8 dni. W okresie ewolucyjnego kształtowania o rozwoju człowieka tego życiodajnego płynu musiało być wszędzie pod dostatkiem, ponieważ nie wykształcił się żaden fizjologiczny mechanizm jej przechowywania i gromadzenia w ludzkim organizmie. Każdego dnia tracimy od 2 do 3 litrów wody, a gdy pracujemy fizycznie lub uprawiamy sport w gorącym klimacie - zdecydowanie więcej. Oznacza to, że powinniśmy - wypijać 3-4 l płynów dziennie, by uzupełnić te ubytki.
Uczucie pragnienia jest niedoskonałym wskaźnikiem rzeczywistych potrzeb organizmu w tym względzie. Aby mieć pewność, że są one w pełni zaspokajane, powinniśmy:


Źródło ( dietapiekna.com.pl)
1. Pić dwukrotnie więcej wody, niż wystarcza do zaspokojenia pragnienia.
2. Wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie lub filiżankę na każde 10 kg masy ciała.

Do ogólnej ilości wypijanej wody możemy zaliczać soki owocowe i wodę mineralną butelkowaną, lecz nie napoje - takie jak kawa, słodkie napoje gazowane i trunki. Wartościowym naturalnym napojem, bogatym w przeciwrakowe związki fitochemiczne, jest zielona herbata. Jest to również dobry sposób zwiększania płynów w organizmie Najprostszym sposobem kontrolowania ilości wypijanej wody jest trzymanie jej w specjalnym pojemniku w miejscu łatwo dostępnym w pracy i w domu. Cel jest jasno określony - do wieczora naczynie ma zostać opróżnione. Butelkę z wodą powinniśmy także wozić w samochodzie, a podczas posiłku w restauracji powinno wypijać się 2-3 szklanki wody.

Jeśli chcesz się podzielić informacjami lub swoimi spostrzeżeniami, napisz komentarz. Pozdrawiam

Źródło: Elizabeth Somer ( Dieta Naszych Przodków, 2001 )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz